A VMZINC előnyei

Minden VMZINC rendszer használható új építéshez és felújításhoz egyaránt, emellett jól kombinálható számos más építőanyaggal.

Cink vagy horgany?

A cink a nyelvújítás során kapott egy magyar nevet, a horganyt. Ez a "horgas" és az "anyag" szavak összetételéből származik. A horgas, horgad azt jelenti, hogy könnyen hajlik, azaz egy puha fémről van szó.  

Ma már sokan nem tudják, mi a különbség a horgany és a horganyzott között. A horgany maga a cink. A „horganyzott” az általában acéllemez, amelyre egy pár (20-150 µm) mikronnyi cinkrétegek visznek fel korróziógátlás céljából. A tartósság függ a horganyréteg vastagságától. A bádog pedig valójában egy vékony, melegen hengerelt vaslemez.

De! Aki a cinket megmunkálja, az a bádogos. Nemcsak cinkkel, hanem rézzel, alumíniummal és bevonatos acéllemezekkel is dolgozik.


A magyar köznyelvben és a szaknyelvben is a cink és a horgany szinonimák.


A VMZINC tulajdonságai: miért érdemes ezt választania

A cink az építőiparban használt fémek közül a leginkább fenntartható. Számos érv szól amellett, hogy az épület fedéséhez a cinket válasszuk. 

A VMZINC története több mint 180 évnyi hagyományra tekint vissza. Ez az évszázadokon átívelő történelem egy nemes, tartós és robosztus fém képét vetíti, ami kivételes tartós és fokozottan rugalmas.

A VMZINC-nél teljes mértékben elkötelezettek vagyunk az Ön sikere mellett. Komplex és tartós megoldásokat dolgozunk ki ötletgazdag projektjéhez, az egyéni otthonoktól a középületeken át egészen a kereskedelmi komplexumokig világszerte.

Itt mindent megtalál, amit a cinkről tudnia kell, mielőtt szabadon engedné a kreativitását.


Titáncink, a kiemelkedő teljesítményű ötvözet

Az ötvözet összetétele

A VMZINC hengerelt cinket rézzel és titánnal ötvözik, hogy az építőipari felhasználáshoz optimális mechanikai és fizikai tulajdonságokkal rendelkező anyagot hozzanak létre, különösen a mechanikai ellenállás és a kúszásállóság tekintetében.

Az EN 1179 szabványban meghatározott, nagyon jó minőségű Z1  (99,995% tisztaságú) cinkből áll, amelyhez titán és réz hozzáadásával az EN 988 európai szabvány szerinti hengerelt cinket kapjuk. A réz növeli az ötvözet mechanikai ellenállását, keményebbé és erősebbé teszi azt.   Ez a szabvány nagyon szigorú előírásokat tartalmaz a hengerelt cink összetételére, valamint fizikai, mechanikai és méretbeli jellemzőire vonatkozóan, ami nemzetközileg is elfogadottá teszi. A titán növeli a kúszásállóságot, lehetővé téve az anyag nagyobb hőtágulását és összehúzódását anélkül, hogy a fém elfáradását okozná.

Az EN 988 szabvány

Az EN 988 európai szabványt 1997 óta 18 európai országban alkalmazzák. Ez a szabvány nagyon szigorú előírásokat ír elő a hengerelt cink összetételére, valamint fizikai, mechanikai és méretjellemzőire vonatkozóan, ami nemzetközi referenciává teszi.


A VMZINC titáncink fizikai tulajdonságai

Sűrűség

7.2 g/cm³

Hőtágulási együttható (a hengerelési iránnyal párhuzamosan) 

0.022 mm/m/°C

Olvadási pont 

420°C

Átkristályosodási hőmérséklet

300°C

Hővezetés

110 W/(m.K)

Elektromos vezetőképesség

17 MS/m

Szikragyulladás veszélye

nem szikrázik

Mágneses tulajdonságok

diamágneses



A VMZINC márka megfelel az EN 988 szabvány valamennyi előírásának, emellett létrehoztuk a PREMIUMZINC minőségbiztosítási rendszert, amellyel túlléptünk a szabvány követelményein. A PREMIUMZINC magasabb minőségi szintet kínál, mint az EN 988 tanúsítás.

A cink jól alakítható

Az építészek kreativitása korlátlan, ami VMZINC-kel tökéletesen kifejezhető. Az anyag bármilyen formát felvehet, és minden épülettípushoz igazítható. Meghajlítható, hogy illeszkedjen az alacsony sugarú ívekhez és olyan összetett formákat alakítson ki, amelyek más anyagokkal nehezen vagy egyáltalán nem megvalósíthatóak. 

A VMZINC olyan építészeti remekművek megépítésének lehetőségét biztosítja, amelyek más építőanyagokból megtervezve nehézségekbe ütközne. Rugalmasan alakítható, ezért gyakorlatilag minden építészeti igényt kielégít, és olyan megoldásokat kínál, amelyeket kevésbé rugalmas anyagok nem nyújthatnak. Az építészek felfigyeltek erre a sokoldalúságra, ami szabad szárnyalást enged a tervezés során.


Könnyen adaptálható 

A cink számos tervezési problémát megold, segítve a formák szinte végtelen változatosságának létrejöttét. Lehet: egyenes, íves, domború vagy homorú, hangsúlyos és visszafogott elemekkel komponált, látszó vagy rejtett elemekkel szerelt. Alkalmazkodik a helyi szakmai előírásokhoz, az egyes épületekre vonatkozó követelményekhez, szabályozásokhoz.


A cink, a patina és a hosszú élettartam

A világosszürke patina kialakulása az éghajlattól, a helyszín kitettségétől és a légkör összetételétől függően hat hónaptól több évig tart. A kültéri korrózió ellen a fém a patina kialakulásával védekezik, ami kivételesen hosszú élettartamot biztosít.  Az átlagosan 1 µm/év korróziós sebességgel még a nagyon vékony (0,7 mm) hengerelt cink is elérheti a 70-100 éves élettartamot a környezettől függően (60 év agresszív környezetben, több mint 100 év enyhébb környezetben).  A cink az élettartama alatt folyamatosan védőréteget képez, és a tökéletlenségeket és karcolásokat magától kijavítja.

A patina két részből áll, először egy nagyon tömör, nagyon sűrű bázikus cink-karbonátkristályokból álló réteg képződik, amely a cinkhez tapad. Ez az első réteg teljesen megvédi a cinket, és lassítja a levegő oxigénjével való kölcsönhatását. Egy második, kevésbé egységes, cinkoxidból vagy cink-hidroxidból álló réteg is képződik, amely kevésbé tapad és porózusabb. Bár ez kevésbé fontos szerepet játszik, mégis hasznos, mivel semlegesíti az eső és más külső tényezők cinkre gyakorolt hatását.



Karbantartás

A hosszú élettartama mellett a cink nem igényel különleges karbantartást. Tulajdonképpen a cink teljes élettartama alatt önvédő réteget hoz létre, ami kijavítja a tökéletlenségeket és karcolásokat.

Akusztikai tulajdonságok

A hagyományos VMZINC-rendszerek rendkívül hatékony hangszigetelést biztosítanak a levegőben terjedő zajok (közúti forgalom, repülőgépek stb.) ellen. Akusztikai teljesítményüket tovább javítja az épületek burkolatának hőszigetelésére vonatkozó szigorúbb előírások miatt megnövelt hőszigetelési vastagság. A cink emellett jobb akusztikai teljesítményt nyújt a testhangok, például az eső által keltett zajok esetén, mint a merevebb ötvözetek (alumínium, rozsdamentes acél stb.).



Tartósság

A cinken nem fog az idő, és természetesen ellenáll a korróziónak. A cink úgy védekezik a korrózióval szemben, hogy egy patinaként ismert (világosszürke színű) természetes védőréteget hoz létre, amely az elhelyezést követő 6 hónaptól 2 évig tartó időszakon belül alakul ki, a klímától, a térség külső behatásaitól és a légkör agresszivitásától függően. Ez a védőréteg adja meg a cink kiváló tartósságát, ami a légkörtől függően 50 és 100 évet jelent.

Cink, természetes és újrahasznosítható

A cink nem mérgező, tartós, újrahasznosítható és bőségesen rendelkezésre álló anyag. Mint alapvető nyomelem, a cink a biológiai egyensúly és a növekedés szempontjából is létfontosságú. 

Az építőiparban használt cink 100%-ban újrahasznosítható, és az újrahasznosítás a végtelenségig megismételhető, amivel messze megelőz számos más anyagot, amelyek csak az első lépéseket teszik meg az újrahasznosítás terén. 

Európában a hengerelt cinkhulladék több mint 95 %-át újrahasznosítják. A hengerelt vagy formázott cinktermékek 100%-a életciklusuk végén újrahasznosítható, 95%-a pedig ténylegesen újrahasznosításra kerül.

A hengerelt cink újrahasznosításának sikere a nagyon jól szervezett újrahasznosítási piacnak köszönhető. A régi hengerelt cinktermékek fő felhasználói a másodlagos cinkfinomítók, a sárgaréz- és oxidgyártók. 

A cink környezetbarát fém, kedvező általános energiamérleggel. A cink előállításához kevesebb energiára van szükség, mint az építőiparban használt többi fő fém előállításához. Az energiamérleg még kedvezőbb az újrahasznosított cink esetében.

További témák

A VMZINC és a fenntartható épület

A VM BUILDING SOLUTIONS a kínálatában szereplő fedési rendszerek főbb termékcsaládjainak környezetvédelmi profiljának értékelésén dolgozik.

A cink és az élet

A cink, mint fém hatása az élő szervezetekre

A hengerelt cink tartós anyag

A cink az építőiparban használt fémek közül a leginkább fenntartható.