Karbantartás

Tanácsaink a biztonságos tároláshoz, a kiváló minőségű kivitelezéshez és a karbantartáshoz

Tárolási előírások

Annak érdekében, hogy a VMZINC horgany a minőségét megőrizze, a következő ajánlásokat szigorúan be kell tartani:

  • A lemezeket és szalagokat jól szellőző, állandó hőmérsékletű fedett, zárt helyen kell tárolni, annak érdekében, hogy a páralecsapódást megakadályozzuk.
  • A megfelelő átszellőzés biztosítása végett a lemezeket és szalagokat raklapokon kell tárolni.
  • A lemezeket - a deformálódás megelőzése érdekében - vízszintes felületű raklapon kell tárolni.
  • A tekercseket szállítani függőlegesen vagy vízszintesen kell. Javasolt a tekercseket szállítás során az eredeti csomagolásban hagyni.

Ha a tároló kapacitás szűk, akkor a következő ajánlásokat kell betartani :

  • Ha a tekercseket vízszintesen szállították, akkor javasolt a raklapokon hagyni eredeti csomagolásban őket, és rácsokkal elválasztva tárolni.;
  • Ha a tekercseket függőlegesen szállították, akkor egymás tetejére lehet tenni, de maximum 4 raklapot, a stabilitás miatt.

A tekercsek, és lemezek építkezésen való tárolása a lehető legrövidebb legyen. Ha az anyag meggyűrődik, benyomódik, évek múlva ezeken a helyeken a hőtágulás és összehúzódás hatására a horganyban repedések alakulhatnak ki, és elszakadhat.

Tárolás és szellőztetés

A természetes patinásodás és az ún. fehér rozsda jelensége között nincs összefüggés. Ha nincs megfelelő szellőzés (nedves helyen való raktározás illetve szállítás, vagy kivitelezési hiba miatt) cink hidroxid képződik, ami laza porszerű anyag. Ez akkor keletkezik, ha nincs elegendő szén-dioxid a levegőben, hogy a természetes patinásodás kialakuljon. Ilyenkor az oxidáció tovább folytatódik, és az anyag tönkremegy.

Felületi sérülések

Ha a beépítés során kisebb karcolások keletkeznek, azok a patina öngyógyító hatásának köszönhetően idővel eltűnnek. Mély karcolások esetén azonban az adott elemet ajánlott kicserélni. 

Sólerakódások

A titáncink felületeken a levegőben lévő sók hatására lerakódások képződhetnek. Az esővíz általában elegendő ahhoz, hogy ezeket a lerakódásokat lemossa vagy csökkentse. Ha a fokozott sólerakódások olyan védett területeken, pl. eresz alatt képződtek, amelyek nem érintkeznek kellő mértékben az esővízzel, ezek a sólerakódások nem gyakorolnak káros hatást az anyagra, és nem okoznak korróziós károkat.

Szennyező anyagok

Ha a telepítés során szennyező anyagok kerülnek a cinkre, azokat el kell távolítani. Az épülettisztítók nem használhatnak tisztítószereket. Nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a patinának öngyógyító hatása van. A szennyeződés maradványokat idővel a lefolyó esővíz leöblíti.

Ujjlenyomatok

Esetenként a titáncink (természetes és előpatinázott) felületeken megfigyelhetők technológiai sérülések, beleértve az ujjlenyomatokat is. Az ujjlenyomatok a kéz izzadása miatt fordulnak elő.  Az olyan légköri hatások, mint a szél, az eső és a nedvesség hatása (patinaképződés) általában eltávolítják a szokásos feldolgozási nyomokat. Az ujjlenyomatok eltávolítására a STRUBÖL ásványi olaj használható (a VMZINC-től beszerezhető). Egyes ásványi olajok negatívan reagálhatnak a cinkkel. Ezért ügyeljen arra, hogy csak olyan ásványi olajokat használjon, amelyeket a VMZINC felületekhez ajánlanak.

Az ujjlenyomatok elkerülhetők védőkesztyű viselésével.

Védőfólia

A legtöbb VMZINC terméket védőfóliával szállítjuk. A telepítés során a védőfóliát nem szabad eltávolítani a felületi sérülések elkerülése érdekében. A fóliát azonban a telepítés után azonnal el kell távolítani, mivel korlátozott UV-állósággal rendelkezik. A VMZINC azt javasolja, hogy a védőfóliát legkésőbb hat héttel a telepítés után távolítsák el. A fóliát általában egy műveletben kell eltávolítani a teljes felületről.

Hengerlési irány

A hengerlési irány a védőfólián van feltüntetve. Az egymás mellett fekvő termékeket mindig ugyanabban a hengerlési irányban kell lefektetni. Ez azért fontos, mert ha egy terméket ellentétes hengerlési irányban helyeznének el, a cinkfelület a napfénytől függően kissé másként jelenne meg.

Szín különbségek

A cink természetes anyag. Az egyes elemek közötti enyhe színeltérések gyakoriak és nem szokatlanok. Ezek a színeltérések azonban idővel minimálisra csökkennek a védő patina folyamatos képződése révén, így  egyre egységesebb színű, homogén megjelenést eredményez. 

Síktartóság

A hengerelt lemezeknek megvan az a tulajdonságuk, hogy lefektetve alig mérhető hullámok jelennek meg az anyagban a fény visszaverődése miatt. Ennek a hatásnak a láthatósága a napszaktól és a napsugárzástól függ.

Ezek a hullámképződmények azonban vizuálisan már nem érzékelhetők, amint a felületen kialakul a védőréteg (patina), mert a védőréteg további képződésével a felület mattá válik, és a hullámok vizuálisan visszahúzódnak.

Az előpatinázott QUARTZ-ZINC®, ANTHRA-ZINC® vagy PIGMENTO® használata a piros, zöld, kék és barna színekben, valamint a gravírozott AZENGAR® már a kezdetektől fogva csökkenti a tükröződés optikai hatását.

További témák